- Címeres téglagyűjtemény
- Tárlatvezetés
- Osztálykirándulás
- Múzeumpedagógia
- Kiváló esőprogram
Képek: Kóródy László
Városnézés
Melyik városnézés során ajánljuk?
A Tegulárium bármely városnéző séta tökéletes kiegészítője, legyen szó csoportos kirándulásról, osztálykirándulásról vagy céges csapatépítőről. A kiállítást bármely korosztály számára bátran ajánljuk!
- Felnőtt- és diákcsoportoknak egyaránt
- Városnézés kiegészítő programja
- Különleges helyszín
- Kézműves foglalkozások
- Egyedülálló gyűjtemény
- Rossz idő esetén is
Leírás
A Tegulárium interaktív kiállítása az égetett agyag világába enged betekintést. Megismerhetjük a téglakészítés eszközeit, majd egy nem mindennapi időutazáson végigkövethetjük, hogyan formálta a tégla az építészetet és vált az egyik legfontosabb építőanyaggá az emberiség számára.
A világ legősibb égetett téglái több mint 10.000 évesek. Már az ókori civilizációk – a sumérok, egyiptomiak és rómaiak – is bélyegezték, vésték és pecsételték uralkodóik nevét a téglákba, ezzel rejtett üzeneteket és történelmi "dokumentumokat" hagyva hátra. Az ókori Rómában még a gyártás helyét és idejét is feltüntették rajtuk. A Tegulárium több mint ezer címeres téglája ezeket a lenyűgöző történeteket kelti életre.
Hogyan jött létre ez a gazdag gyűjtemény?
A veszprémi tégla- és cserépgyűjtemény alapjait Fodor József mérnök, tanár rakta le 1977-ben. Ő volt az egyik első kutató Magyarországon, aki felismerte a téglákon található jelek és bélyegek történelmi jelentőségét. A folyamatosan gyarapodó gyűjtemény végül a Veszprémi Vár szívében, a Dubniczay-palota közel 300 éves barokk pincerendszerében talált végleges otthonra. A pincében feltárt középkori várfalak még különlegesebbé teszik az amúgy is egyedülálló tárlatot.Mitől egyedülálló a gyűjtemény?
A Tegulárium a Kárpát-medence legnagyobb tégla- és tetőcserépgyűjteményével büszkélkedhet, de a világ számos országából – például Olaszországból, Indiából, Brazíliából vagy Kínából – is találhatók itt különleges darabok. Az ókori római idomtéglák, középkori kannelurázott téglák, mázas tetőcserepek, és díszes burkolótéglák mind-mind izgalmas történeteket mesélnek. A látogatók egyik kedvence az állatlábnyomos és emberi kézjegyes téglák gyűjteménye, amelyek véletlen vagy szándékos lenyomatokként őrzik a múltat.
Az kiállítás során a látogatók eredeti téglavető sablonok, makettek, tervrajzok és térképek segítségével nyerhetnek betekintést az égetett agyag világába. Egy interaktív foglalkozáson pedig akár saját kezűleg ki is próbálhatják agyagformázás és a téglakészítés mesterségét!
Látogasson el Veszprémbe, fedezze fel ezt az időtálló anyagot és a benne rejlő történeteket! A Teguláriumban megtapasztalhatja, hogy a tégla nem csupán építőanyag, hanem évszázadok üzenetét őrző, különleges lenyomat a múltból.
Látnivalók
- Tégla- és cserépgyűjtemény
- Téglakészítés eszközei
- Makettek
- Téglák a világ számos országából
- Dubniczay-palota
- Középkori várfalak
- Kézműves foglalkozások
- Állatlábnyomos és emberi kézjegyes téglák
Nyitvatartás és belépők
- További információ: www.muveszetekhaza.hu